Jdi na obsah Jdi na menu
 


JAK FUNGUJÍ RŮZNÉ FORMÁTY - DŮLEŽITÉ !!

29. 10. 2008

FORMÁT DV Obrazek

Formát, vyvinutý pro záznam obrazu se standartním rozlišením, vzužívá prvý

způsob komprese. Každý snímek je komprimován samostatně v pevném poměru 1:5, výsledný konstantní datový tok činí 25Mb/s. Nevelká snímková komprese zajišťuje jak kvalitní obraz s velmi dobrým rozlišením,
který je i při rychlých pohybech ostrý, tak bezproblémově přesný střih na snímek. Jak víme do jedné vteřiny se vejde 25 snímků.


FORMÁT DVD Obrazek

Na disky se zapisuje obraz se standardním srzlišením ve formátu MPEG2, který komprimuje jednotlivé snímky i jejich skupiny, čímž výrazně edukuje datový tok a tím i nároky na kapacitu nosiče. Velikost komprese a tedy také datového toku, lze volit ve velkém rozpětí, konkrétně u DVD kamer od 9 do 3Mb/s . Od toho se pak odvíjí rovněž kvalita obrazu: při vyšší kompresi mívá už horší drobnokresbu a méně ostře zachycuje rychlé děje. Nevýhodou je složitější střih! - Který je možný buď jen v místech klíčových snímků, tedy s přesností nejvýše na 0,5 s, nebo se snímky musí dopočítávat, což svedou jen hodně vyspělé střižny.


FORMÁT HDV Obrazek

Formát, vivynutý pro záznam obrazu s vysokým rozlišením, se opírá o kompresní formát MPEG
. Má dvě základní verze s pevným datovým tokem - HD1 (HDV1) a HD (HDV2).
HD1, jenž zaznamenává celé (neprokládané) snímky s rozlišením 1280 x 720 bodů, pracuje s datovým tokem 19,7 MB/s ,klíčový je každý dvanáctý snímek.


FORMÁT AVCHD Obrazek

Formát AVCHD (audio video compressed high definition), postavený na radikálním kompresním formátu
MPEG4 AVC/H.264, počítá s obrazem jak se standartními 576 řádky, tak se 720 řádkyv neprokládané či 1080 řádky v prokládané i neprokládané verzi. Dosud uvedené kamery ho zatím využívají jen pro záznam obrazu s vysokým rozlišením na klasické DVD a na pevné disky. Datový tok, jenž bohužel alespoň doposud ovlivňuje kvalitu záznamu, lze volit a to maximálně do 18Mb/s. Jeho slabiny jsou obdobné jako u DVD.

Nyní po uplynutí dalších pěti let se záznam AVCHD do MPEG4 AVC/H.264 dostal tak jak logicky cestu vývoj udával na dostatečně dobrý datový tok natolik, aby se daly záznamy sledovat ve vynikající kvalitě a minimálními kompresními ztrátami. Dnes již tedy dávno neplatí komprimace nějakých 19,7 Mb/s ale jde již od 25 nahoru. Díky nepřebernému množství střihových programů, již ani není žádný velký problém u přesného střihu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář